Ground Zero: Meczet tak, cerkiew nie?

Po polsku

islam state of libertyGreccy prawosławni starają się odbudować zniszczoną w atakach 11 września cerkiew. Są oburzeni faktem, że rządowi urzędnicy wstrzymali finansowanie tego dzieła ze środków publicznych.

Cerkiew św. Mikołaja została zniszczona podczas ataku terrorystycznego w 2001 roku. Jest to jedyna świątynia zniszczona 11 września. Od tej pory trwają starania o odbudowanie tego domu modlitwy.

Jednak, w ogniu dyskusji nad postawieniem meczetu w Ground Zero , upadła perspektywa porozumień z Kościołem. Rozmowy między Kościołem prawosławnym a władzami Nowego Jorku w ubiegłym roku utknęły w martwym punkcie. Urzędnicy zapewniali, że przeznaczą 60 milionów dolarów na odbudowanie cerkwi. Gdy jednak okazało się, że świątynia ma być większa niż pierwotna, urzędnicy wycofali się. Chcą jeszcze raz zrewidować plany nowego zabudowania Ground Zero a Kościołowi radzą, żeby nadal kontynuował swoje prace, ale samodzielnie.

- Jesteśmy rozczarowani – mówi o. Mark Arey z Kościoła prawosławnego. - Ten mały kościółek zasługuje na to, żeby go odbudować. To symbol nie tylko dla prawosławnych, nie tylko dla chrześcijan, ale dla wszystkich Amerykanów – powiedział o. Arey. Dodał, że dyskusja, jaka się toczy w sprawie meczetu, może okazać się „pomocna” w sprawie cerkwi. - Jestem przekonany, że ludzie w całym kraju zadają sobie pytanie – dlaczego wciąż mówi się o budowaniu meczetu w Ground Zero? A co z małą cerkwią, która została zniszczona 11 września? To jakiś biurokratyczny impas – skomentował prawosławny duchowy.

George Demos z partii Republikanów wystosował w tej sprawie list otwarty do prezydenta Obamy. - Choć pewnie nie zgadzamy się w kwestii meczetu, to musimy się zgodzić co do tego, że jedyny zniszczony w zamachach terrorystycznych kościół powinien być odbudowany. Panie prezydencie, proszę wstać i bronić naszych wartości. Niech pan zapewni, że cerkiew św. Mikołaja zostanie odbudowana – apelował Demos.

eMBe/FoxNews

Źródło: http://www.fronda.pl/news/czytaj/ground_zero_meczet_tak_cerkiew_nie

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj