Spór o krzyże w USA. Sąd podjął decyzję

Po polsku

Krzyż upamiętniający poległych żołnierzy USA, fot. Getty ImagesFederalny sąd apelacyjny w Waszyngtonie orzekł w spornej sprawie przydrożnych krzyży upamiętniających poległych amerykańskich żołnierzy. Według sądu te “pomniki” są niedopuszczalne i naruszają konstytucję USA mówiącą o wolności wyznania - informuje CNN. 
Panel trzech sędziów Sądu Apelacyjnego USA uznał, że 14 dużych krzyży rozmieszczonych wzdłuż drogi w stanie Utah, o które toczył się spór może być postrzegane przez mijających kierowców, jako “poparcie chrześcijaństwa”. - Uważamy, że te pomniki są niedopuszczalne i mogą wysyłać do obserwatora wiadomość, że stan, w którym są postawione w jakiś sposób może popierać konkretną religię - brzmiało oświadczenie członków sądu.

O wyjaśnienie sprawy od 5 lat walczyła grupa ateistów ze stanu Texas. Zwolennikom krzyży-pomników przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego. Grupa ateistów postanowiła zaczekać na ewentualne odwołanie do Sądu Najwyższego i krzyże pozostawiono na miejscu do czasu ostatecznego rozwiązania sporu.

Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/2211841,12,spor_o_krzyze_w_usa_sad_podjal_decyzje,item.html

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj