Przemyśl: ścięli i ukradli 10-metrowy krzyż ze Wzgórza Trzech Krzyży

Po polsku

imagesKtoś ściął i ukradł jeden z trzech, drewnianych krzyży na Wzgórzu Trzech Krzyży w Przemyślu. Policjanci wyjaśniają, w jakich okolicznościach doszło do tej kradzieży - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Bartosz Wilk z zespołu prasowego komendy wojewódzkiej policji w Przemyślu. 

Do kradzieży kilkumetrowego, drewnianego krzyża doszło najprawdopodobniej w nocy z soboty na niedzielę. W rozmowie z lokalnym serwisem Nowiny24 Jan Geneja, komendant straży miejskiej w Przemyślu mówił, że nie zakłada, że był to akt wandalizmu raczej “czyjaś celowa robota”. Sprawcy na miejsce kradzieży przyszli przygotowani, bo krzyż został odcięty piłą mechaniczną.

Straż miejska, którą mieszkańcy poinformowali o zniknięciu krzyża, przeszukała teren, ale nie znalazła śladu po ściętym symbolu. Sprawę przekazano policji, jako, że mogło dojść do znieważenia miejsca kultu.

- Policjanci zajęli się sprawą - informuje Bartosz Wilk. - Zabezpieczyli ślady, będą wyjaśniać okoliczności zaginięcia krzyża. Na razie trudno jednak podać bliższe szczegóły sprawy - dodał.

Miejsce, w którym stał krzyż jest trudno dostępne. Prowadzą do niego strome, wąskie, trudno dostępne ścieżki. Sam krzyż miał ok. 10 metrów wysokości, był na tyle ciężki, że raczej niemożliwe jest, by jedna osoba mogła znieść go ze wzgórza o wysokości 288 m n.p.m.

Obok pozostały dwa inne, drewniane krzyże o mniejszej wysokości.

W tym miejscu trzy drewniane krzyże stały jeszcze przed II wojną światową. Prawdopodobnie w tym miejscu w czasach przedpiastowskich istniał tutaj gród, który miał przetrwać do XIV wieku. Po wojnie krzyże usunięto. Potem, w tajemnicy, pojawiły się nowe. W czasie PRL, głównie w latach osiemdziesiątych, to tutaj odbywały się tajne spotkania demokratycznej opozycji przemyskiej.

Źródło: http://wiadomosci.wp.pl/kat,1348,title,Przemysl-ze-Wzgorza-Trzech-Krzyzy-zniknal-krzyz---policja-szuka-sprawcow,wid,12596884,wiadomosc.html?ticaid=1ac1c

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj