Rosja może przystępować do NATO

Po polsku

antichrist armySzef MSZ FR Siergiej Ławrow uczestniczył 22 września w Nowym Jorku w posiedzeniu Rady NATO-Rosja na szczeblu szefów dyplomacji. Omawiano plany przeprowadzenia szczytu NATO-Rosja przy okazji zaplanowanego na listopad szczytu Sojuszu w Lizbonie.

(Prezydent FR Dmitrij Miedwiediew otrzymał już zaproszenie do Lizbony, jednak nie wiadomo, czy zostało ono przyjęte). Sekretarz stanu USA Hillary Clinton oświadczyła na posiedzeniu, że NATO i Rosja powinny zacieśnić współpracę w dziedzinie obrony przeciwrakietowej i zbadać sposoby połączenia systemów wczesnego ostrzegania. (W przeddzień nowojorskiego spotkania ambasador USA przy NATO Ivo Daalder powiedział, że Sojusz liczy na nowe otwarcie w stosunkach z Moskwą. Oświadczył też, że Rosja jako państwo europejskie może pretendować do członkostwa w NATO).

Tego samego dnia prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew podpisał dekret w sprawie realizacji rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ z 9 czerwca br. zakazujący dostarczania Iranowi czołgów, samolotów i śmigłowców bojowych, pojazdów opancerzonych, okrętów oraz systemów artyleryjskich dużego kalibru i rakiet, w tym systemów S-300. Zadowolenie z decyzji Kremla wyraziły USA. Oba wydarzenia pozostają więc w ścisłym związku.

O tym, że Rosja nie przekaże Irańczykom S-300 zakontraktowanych w 2007 r., poinformował wcześniej szef rosyjskiego Sztabu Generalnego gen. Nikołaj Makarow. Zapytany przez dziennikarzy, czy oznacza to zerwanie kontraktu z Iranem, powiedział, że będzie to zależało od dalszego zachowania tego kraju. Tymczasem wiceminister spraw zagranicznych FR Siergiej Riabkow zwrócił uwagę, że Moskwa nie przerywa całkowicie współpracy wojskowo-technicznej z Iranem, bo prezydencki dekret dotyczy tylko siedmiu kategorii uzbrojenia.

2010.09.22, TV Rossija 24, PAP, www.rian.ru, www.kommersant.ru, www.gazeta.ru
Informacje podajemy za Ośrodkiem Studiów Wschodnich

Źródło: http://www.bibula.com/?p=26777

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj