Bułgarzy chcą religii w szkołach

Po polsku

monaster-rOkoło 10 tysięcy Bułgarów wzięło udział w marszu w Sofii domagając się wprowadzenia obowiązkowej religii w szkołach. Akcję zorganizował Bułgarski Kościół Prawosławny.

Marsz, prowadzony przez bułgarskiego patriarchę Maxima, rozpoczął się przed Narodowym Pałacem Kultury, a zakończył w sofijskiej katedrze, gdzie odprawiono modlitwy za bułgarskie dzieci oraz wprowadzenie obowiązkowej religii w szkołach.

Ma ona pomóc w rozwoju moralnym i duchowym młodzieży. W marszu wzięli udział ludzie w różnym wieku. Nieśli bannery: „Naród bez moralności jest stracony”, „66 lat ateizmu wystarczy”.

Kościół wystosował petycję domagając się przywrócenia obowiązkowej religii w szkołach. Trafiła ona do prezydenta, parlamentu, rady ministrów oraz ministra edukacji. Kościół bułgarski proponuje, by w ramach religii nauczano o chrześcijaństwie, katolicyzmie, islamie lub prowadzono przedmiot o nazwie etyka. Uczeń sam wybierałby, o czym chce się uczyć.

Minister edukacji Sergey Ignatov do propozycji Kościoła odniósł się sceptycznie. Według niego, religii nie można uczyć, a spawy wiary powinny zostać powierzone rodzinom. Jednak – jak zaznaczył – propozycja Kościoła zostanie poruszona na radzie ministrów.

Religia w bułgarskich szkołach była obowiązkowa do 1944 roku. Usunięto ją z listy przedmiotów po zamachu stanu, który rozpoczął w Bułgarii dominację komunistyczną. Obecnie religia jest w szkołach przedmiotem do wyboru.

żar/Novinite.com

Źródło: http://www.fronda.pl/news/czytaj/bulgarzy_chca_religii_w_szkolach

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj