Mięso i mleko z klonowanych zwierząt może trafić na nasze stoły

Po polsku

cloning-researchJuż nic nie stoi na przeszkodzie, by na nasze talerze trafił befsztyk ze sklonowanej krowy. Niczym nie różni się od tego ze zwyczajnych krów czy owiec.

Naukowcy orzekli, że mięso i mleko tych zwierząt jest zdrowe i niczym się nie różni od tego pochodzącego ze zwierząt, które przyszły na świat w sposób naturalny - informuje guardian.co.uk.

Członkowie Komitetu Doradczego ds. Nowej Żywności zostali poproszeni przez brytyjską rządową Agencję Standardów Żywieniowych o ocenę jakości mięsa. Badania wykonano, ponieważ obawiano się, że sklonowane w USA bydło już trafiło na talerze Brytyjczyków.

Komisja potwierdziła, że mięso i mleko z klonowanych krów i ich potomstwa nie wykazuje istotnych różnic w porównaniu z tradycyjnym. Zatem jest mało prawdopodobne, by stanowiło zagrożenie dla bezpieczeństwa żywności - stwierdził Andrew Wadge, szef działu badawczego Agencji.

Badania potwierdziły wyniki tych wcześniejszych, przeprowadzonych w USA.

Nadal prowadzimy różne doświadczenia, ale nie natrafiliśmy na najmniejszą nawet sugestię, że sklonowane mięso powinno zostać wykluczone z naszego łańcucha pokarmowego - stwierdził Brendan Curran - genetyk z Queen Mary University w Londynie.

Źródło: http://www.independent.co.uk/life-style/food-and-drink/news/cloned-animals-offer-no-food-safety-risk-panel-advises-2145015.html

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj