Sąd przeciwko ocaleniu życia chrześcijanki

Po polsku

anti_islamPakistański sąd zakazał prezydentowi ułaskawienia Asi Bibi, skazanej na śmierć za „obrazę islamu”. O uwolnienie kobiety apelował sam Benedykt XVI.
Asia Bibi odpowiada za złamanie prawa o bluźnierstwie, na którego podstawie wyznawcy islamu w Pakistanie często zaskarżają do sądów przedstawicieli mniejszości religijnych, stanowiących około 4 proc. populacji kraju. Matka czworga dzieci twierdzi, że nie obraziła islamu. Została fałszywie oskarżona przez sąsiadkę, z którą wcześniej się poróżniła.

Poprosiła prezydenta Asifa Alego Zardariego o ułaskawienie. O jej uwolnienie zaapelował do władz pakistańskich także papież Benedykt XVI.
Wyrok śmierci dla 45-letniej Asi Bibi wywołał protesty organizacji chrześcijańskich i obrońców praw człowieka na całym świecie. Oczekiwano, że prezydent Zardari ogłosi wkrótce akt łaski. W ubiegłym tygodniu jeden z przedstawicieli władz mówił, że Bibi jest niewinną ofiarą oszczerstwa. Przeciwko ułaskawieniu wystąpili jednak radykalni muzułmanie. Zaczęli organizować demonstracje, żądając wykonania wyroku.
Na wniosek obywatela Pakistanu, Szahida Ikbala, sąd w Lahore zakazał wczoraj Asifie Alemu Zardariemu wydania aktu łaski. Prawnik Ikbala argumentował, że sprawę ma rozpatrzyć jeszcze sąd wyższej instancji, w związku z czym ułaskawienie byłoby nielegalne. – Na obecnym etapie sprawy prezydent nie może wykorzystać swoich uprawnień – przekonywał Allah Baksz Leghari. Sędziowie przychylili się do jego opinii.
Data procesu przed sądem apelacyjnym nie została jeszcze ustalona. Dotychczas żaden wyrok śmierci na tej podstawie nie został jednak wykonany, wszystkie były anulowane przez sądy wyższej instancji.
Sądy w Pakistanie anulują około 95% surowych wyroków orzekanych przez przedstawicieli mniejszości przez trybunały pierwszej instancji. Jak podała agencja Fides, sąd w Lahore zwolnił właśnie za kaucją skazanego na 25 lat więzienia chrześcijanina Munira Masiha, działacza międzynarodowej organizacji obrony praw chrześcijan, co może oznaczać, że zostanie on uniewinniony. Masih trafił do więzienia za „dotykanie brudnymi rękami Koranu”, o co oskarżył go sąsiad. Za kratkami pozostaje jednak nadal jego żona Rikija.
Jednak wiele spośród osób, które uniknęły kary śmierci w efekcie decyzji pakistańskich sądów wyższej instancji, zostało wkrótce po rozprawach zabitych przez ekstremistów.

.

b4337acc42

Źródło: http://www.fronda.pl/news/czytaj/sad_przeciwko_ocaleniu_zycia_chrzescijanki

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj