Koptowie już wiedzą gdzie ich miejsce

Po polsku

muslimWojskowa Rada stojąca na czele Egiptu rozpoczęła prace nad nowelizacją konstytucji i zapowiedziała że przekaże władzę w ciągu pół roku, prezydentowi i parlamentowi wybranemu w wolnych wyborach. Część świeckich przywódców opozycji uznaje ten pośpiech za groźny, bo w państwie w którym wszelka działalność opozycyjna tłumiona była przez ostatnich kilka dekad, może okazać się on korzystny dla najsilniejszej grupy - Bractwa Muzułmańskiego. Pierwszymi natomiast ofiarami nowego rozdania są już na wstępie chrześcijańscy Koptowie. 
army-tv-egiptWojskowi przystępując do formowania Rady ds rewizji konstytucji ostentacyjnie zlekceważyli Koptów, reprezentujących niemal 10% społeczeństwa. W Radzie nie będzie ani jednego ich reprezentanta mimo że swych przedstawicieli mają wszystkie ugrupowania islamskie w tym ekstremistyczne Bractwo Muzułmańskie. Członkowie Egipskiej Unii na rzecz Praw Człowieka nie rozumieją takiego podejścia, które sprzeniewierza się zasadom niedawnej rewolucji, w czasie której chrześcijanie odegrali istotną rolę i na równi z muzułmanami ponieśli wiele ofiar. Nic nowego, aktywiści praw człowieka zazwyczaj nie rozumieją realnej polityki, pozostając w sferze górnolotnych haseł i sloganów.

Największym życzeniem chrześcijan w obecnej chwili jest ich prawdziwe równouprawnienie, uważa egipski jezuita, ks. Samir Khalil Samir. Jego zdaniem chodzi zwłaszcza o trzy dziedziny: „po pierwsze – rynek pracy. Nie może być tak dalej, że muzułmanin jest bardziej uprzywilejowany niż chrześcijanin”. Po drugie – chrześcijanie powinni równie łatwo otrzymywać zezwolenia na budowę kościołów, jak muzułmanie na budowę meczetów. Obecnie przeszkadza temu ustawa pochodząca jeszcze z czasów kolonialnych. I po trzecie – wolność wyznania. „Każdy Egipcjanin powinien móc swobodnie przechodzić na inną wiarę nie narażając się na pogróżki”.

Wyrażenie takich postulatów jest charakterystyczne dla chrześcijan, ale niestety także obarczone ogromną naiwnością i niezrozumieniem tego co się dziś dzieje na Bliskim Wschodzie. Żaden z tych postulatów nie ma najmniejszych szans akceptacji ze strony reszty Egipcjan, którzy chcą państwa islamskiego, opartego na szariacie. Nie jest to kwestia tylko Braci Muzułmanów, ale takie postawy sygnalizują także niezależne badania opinii publicznej prowadzone w Egipcie jeszcze w zeszłym roku. Według nich 60% Egipcjan ma poglądy fundamentalistyczne a tylko 20% chciałoby świeckiego państwa. Aż 84% opowiada się za karaniem śmiercią apostatów przechodzących z islamu na inne wyznanie, a zatem jest to większy odsetek niż opowiadających się za obcinaniem dłoni złodziejom (77%), czy segregacją kobiet w miejscu pracy (54%)

Zadziwiające jest jednak to, że jeszcze niedawno, podczas relacjonowania scen z palcu Tahrir, europejscy dziennikarze prześcigali się w doniesieniach jak to muzułmanie wspólnie z chrześcijanami dążą do obalenia Mubaraka, wyciągając z tego wnioski o nowej erze w historii Egiptu. O ile naiwność Koptów można tłumaczyć typowo chrześcijańską pogodą ducha i ufnością, diagnozy ludzi, którzy są odpowiedzialni za rzetelne informowanie są kolejnym dowodem na ich skretynienie i zaklinanie rzeczywistości, bądź też tanią pogoń za sensacyjnie brzmiącymi frazesami. Dziś Egipt rzeczywiście wkracza w nową erę, ale czyni to całkiem inaczej niż to sobie wyobrażały “pięknoduchy” ze świata mediów, i dokładnie tak, jak to przepowiadali co poniektórzy głosiciele “mowy nienawiści” i “uprzedzeń rasowych”.

039japanbeheading_468x620Co do samej Rady, warto jeszcze zacytować jednego z ośmiu przedstawicieli opozycji na rozmowy z wojskowymi, Aaela Ghonima, który 15 lutego na facebooku opublikował relację ze spotkania. Według niej przedstawiciele armii mieli poinformować, że wniosek o rewizję konstytucji ma być gotowy za 10 dni, aby za dwa miesiące mógł być przyjęty przez społeczeństwo w referendum. Dowodzi to, że generałowie rozumieją, iż muszą szybko działać, jeśli chcą pozyskać zaufanie opozycji i wprowadzać stabilizację w kraju. Dowodzi także, że Egipt zmierza nieuchronnie w objęcia Braci Muzułmanów, na drogę dzihadu i odbudowy ogólnoislamskiego kalifatu.

konserwa

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj