Pogromy były, ale bez sprawców…

Po polsku

indie_zamachyRaport komisji został przygotowany po trzech latach od dramatycznych wydarzeń. Potwierdzono w nim ataki na kościoły, ale nie zidentyfikowano sprawców napaści i wandalizmu. W dokumencie w ogóle nie wspomniano o udziale w napaściach członków dwóch hinduskich ugrupowań fundamentalistycznych.

——————————-

Indyjscy chrześcijanie protestują przeciw zakłamanemu raportowi, który podsumował dochodzenie w sprawie ataków na kościoły w stanie Karnataka w roku 2008. W niedzielę zorganizowali oni w Mangalore marsz, domagając się sprawiedliwości i wszczęcia rzetelnego dochodzenia w tej sprawie przez Centralne Biuro Śledcze (CBI). Biskupi z południowych Indii złożyli na ręce premiera rządu stanowego oraz gubernatora własny raport w tej sprawie.

Raport komisji został przygotowany po trzech latach od dramatycznych wydarzeń. Potwierdzono w nim ataki na kościoły, ale nie zidentyfikowano sprawców napaści i wandalizmu. W dokumencie w ogóle nie wspomniano o udziale w napaściach członków dwóch hinduskich ugrupowań fundamentalistycznych. John Dayal, członek rządowej Narodowej Rady ds. Mniejszości, tłumaczy: - Rząd wybrał do sporządzenia raportu takiego sędziego, który był nastawiony wrogo do chrześcijan. Jego raport miał oczyścić prawicowych fundamentalistów hinduistycznych.
Z raportem nie zgadzają się indyjscy chrześcijanie, którzy zorganizowali już kilka protestów.
Ksiądz Bernard Moras, arcybiskup Bangaluru, oraz 18 biskupów katolickich i protestanckich wzięło udział w pikiecie w centrum miasta. Częścią protestu było podjęcie przez nich głodówki. W tym samym czasie na ulicach Bangaluru odbyły się marsze protestacyjne kilku tysięcy chrześcijan.
W niedzielę również ulicami Mangalore przeszedł milczący marsz protestacyjny, który zgromadził ponad 50 tys. ubranych na czarno demonstrantów. Kilku przywódców chrześcijańskich zwróciło się też do administracji rządowej i gubernatora o odrzucenie sprawozdania i o powierzenie dochodzenia CBI, instytucji dochodzeniowej, która budzi w Indiach największe zaufanie. - Nie jesteśmy tutaj, aby narzucić swoją wolę rządowi i społeczeństwu, ale chcemy pokazać nasz ból i żal za krzywdy poniesione przez chrześcijan. Raport przygotowany po naszej tragedii kryje prawdziwych sprawców ataków na Kościół - powiedział ks. abp D´Souza.
Jak podało Radio Watykańskie, indyjscy biskupi żądają także, aby wycofano 150 spraw karnych przeciw ofiarom antychrześcijańskich napaści, głównie kobietom i młodzieży. Wzywają również do wypłacenia odszkodowań za zniszczenia spowodowane atakami na kościoły.
W 2008 r. w dystrykcie Mangalur, w południowoindyjskim stanie Karnataka, doszło do napaści na 58 kościołów. Prześladowania chrześcijan miały miejsce, kiedy do władzy w tym stanie doszła ultrahinduistyczna Partia Ludowa BJP.

Małgorzata Pabis

Źródło: http://www.radiomaryja.pl/artykuly.php?id=110360

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj