Wideo w internecie pilnie cenzurowane?

Po polsku

controlWideo w sieci wzięli na tapetę posłowie i senatorowie. Rząd chce przez Sejm przepchnąć - w trybie pilnym - nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. A posłowie głosują: “tak” dla możliwości nakładania przez urzędników ogromnych kar na firmy udostępniające wideo w sieci, “tak” dla forowania podmiotów z zagranicy, “tak” dla przymusu rejestrowaniu serwisów z wideo. W sumie może to dać efekt cenzury. Nowe przepisy mogą utrudnić życie nawet 90 proc. polskich internautów.
Pośpiech bierze się stąd, że Polska była zobowiązana do wdrożenia unijnej dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych. Z jej wprowadzeniem jesteśmy spóźnieni już ponad rok, co grozi Polsce karami ze strony Komisji Europejskiej. Stąd rządowy projekt w tej sprawie ma status pilnego.
Efekt pośpiechu jest jednak taki, że ustawa jest sprzeczna z celami unijnej dyrektywy, którą ma wprowadzać na grunt polskiego prawa. Mówi ona bowiem o tym, aby nie tworzyć barier dla rozwoju firm, także internetowych.
Drugi powód to zbliżająca się polska prezydencja w UE. A z PR-owskiego punktu widzenia, państwo “szefujące” całej Unii nie może być w tyle za tymi, którym w ciągu tego pół roku przewodzi.
Przegłosowana przez posłów ustawa o radiofonii i telewizji, która planowo w najbliższą środę (tj. jutro) knesejmbędzie również głosowana w Senacie,reguluje umieszczanie w Internecie materiałów audiowizualnych (klipów, filmów, nagrań wideo) przez lub za pośrednictwem przedsiębiorców i przez inne osoby, które z tego tytułu osiągają jakiekolwiek dochody, np. z reklamy umieszczanej na blogu czy w serwisie internetowym.
Politycy chcą, ażeby móc w sieci udostępniać wideo, trzeba będzie koniecznie się zarejestrować w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Jeśli ktoś tego nie zrobi, to grozi mu kara do 10 proc. przychodów. Taka osoba lub firma będzie też musiała prezentować określony odsetek produkcji polskich i europejskich. Poza tym będzie musiała wziąć na siebie stworzenie kosztownych i nie zawsze wykonalnych obciążeń informatycznych - nie mówiąc już o ich skuteczności.

Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/kiosk/wideo-w-internecie-pilnie-cenzurowane,1,4209747,kiosk-wiadomosc.html

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj