Rośnie armia urzędników

Po polsku

teraz_polskaW rankingu “Doing Business” Banku Światowego pod względem czasu potrzebnego na uzyskanie pozwolenia na budowę jesteśmy na 164. miejscu na świecie (na 183 kraje). Rozpoczęcie działalności gospodarczej? Miejsce 113. W ciągu roku w jednej i drugiej kategorii awansowaliśmy o… dwie pozycje.

Zdobycie pozwolenia trwa u nas ponad 10 miesięcy i wymaga ponad 32 procedur - powiedział Piątkowski. Dodał, że kolejnym problemem jest zbyt długi czas zakładania własnej firmy. - Dla porównania w Singapurze trwa to 15 minut, w Portugalii kilka dni, a u nas kilka tygodni - podkreślił.

——————————————————————-

Rośnie prawie półmilionowa armia urzędników. W administracji publicznej, czyli w rządzie i samorządach, tylko od stycznia do września ubiegłego roku przybyło 26,3 tys. pracowników.

Z wyliczeń GUS wynika, że w polskich urzędach pracuje już 462,9 tys. osób. Biurokratów przybywa systematycznie z roku na rok niezależnie od tego, kto rządzi. W 2009 r. administracja zatrudniła 26 tys. urzędników. W 2008 - 13 tys. osób. Za wcześniejszych rządów PiS, trwających niewiele ponad dwa lata, urzędy przyjęły prawie 50 tys. osób.

Jeśli takie tempo zostanie zachowane - a wszystko na to wskazuje - już na koniec 2011 r. będziemy mieć prawie pół miliona urzędników. W 1990 r. było ich tylko 159 tys.

W rankingu “Doing Business” Banku Światowego pod względem czasu potrzebnego na uzyskanie pozwolenia na budowę jesteśmy na 164. miejscu na świecie (na 183 kraje). Rozpoczęcie działalności gospodarczej? Miejsce 113. W ciągu roku w jednej i drugiej kategorii awansowaliśmy o… dwie pozycje.

Urzędnicy twierdzą, że jakość ich usług byłaby dużo lepsza, gdyby nie biegunka legislacyjna, na którą cierpią politycy. W 1990 r. rocznik ustaw miał 20 cm grubości, teraz ma 2 m. - Na dodatek prawo jest wyjątkowo kiepskie, sprzeczne ze sobą i od razu nadaje się do nowelizacji - ocenia jeden z urzędników Ministerstwa Pracy.

Źródło: http://www.forbes.pl/artykuly/sekcje/wydarzenia/polska-na-70–miejscu-w-rankingu-doing-business,8002,1

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj