Viva Italia: Chciał zdjąć krzyże, zdjęli jego

Po polsku

IC XC22.01.2010 Włoska Najwyższa Rada Sądownicza usunęła ze swoich szeregów sędziego, który domagał się zdjęcia krzyża w sali rozpraw. Poszkodowany, za jakiego uważa się Luigi Tosti z Camerino w środkowych Włoszech, zapowiada skierowanie sprawy do Sądu Najwyższego, a być może także do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Sędzia Tosti walczył z krzyżem w sądzie od 2005 roku, ze zmiennym powodzeniem. Walkę tę prowadził pod hasłem: albo krzyż, albo ja. Był kilkakrotnie zawieszany w czynnościach. Zasiadł też sam na ławie oskarżonych pod zarzutem uchylania się od pełnienia swoich obowiązków.
Sprawę wygrał, ponieważ udowodnił, że znajdował zawsze zastępcę. Komisja dyscyplinarna rady sądowniczej zdecydowała dziś jednak, że należy go usunąć z zawodu.
“Wybrali krzyż” - powiedział Luigi Tosti. Czeka on teraz na uzasadnienie decyzji swoich dawnych kolegów. Zamierza też skierować sprawę do Sądu Najwyższego. Rozważa także zainteresowanie nią trybunału w Strasburgu. 3 listopada wydał on orzeczenie nakazujące w imię świeckiego charakteru państwa usunąć krzyże z klas włoskich szkół publicznych. Włoski rząd zapowiedział właśnie odwołanie się od tego orzeczenia.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR),
Marek Lehnert

Źródło: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/194900,Chcial-zdjac-krzyze-zdjeli-jego

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj