Komisja Europejska chce sprzedać Grecję

Po polsku

euTego jeszcze nie było. Komisja Europejska postanowiła wyprzedać majątek Grecji. Ma to uratować Unię Europejską przed plajtą. O tym, co Ateny mają stracić zdecydują unijni biurokraci.
Bruksela znalazła pomysł na ratowanie Unii Europejskiej. Jej przyszłość stoi pod znakiem zapytania m.in. z powodu problemów finansowych państw członkowskich. W najgorszej sytuacji znajduje się Grecja, która zaciągnęła ogromny kredyt na łatanie dziur w państwowej kasie, ale nie radzi sobie z uzdrawianiem finansów publicznych. Plajta Aten mogłaby spowodować rozpad UE. Komisja Europejska wpadła na pomysł, jak uratować Wspólnotę. Ma w tym pomóc specjalna agencja, której działalność będzie zupełnie niezależna od rządu w Grecji. Unijni eksperci będą decydowali, co i za ile sprzedać z greckiego majątku.
Członkowie strefy euro naciskają na Ateny od miesięcy, by rząd przyspieszył spłatę kredytów poprzez wyprzedaż majątku narodowego. Prywatyzacją miałaby się zająć niezależna od greckiego rządu agencja.
Pomysł firmuje premier Luksemburga i przewodniczący Eurogrupy Jean-Claude Juncker. W ostatnim numerze niemieckiego „Der Spiegel”, Juncker mówi wprost, że prywatyzacja powinna odbywać się „pod ścisłym nadzorem Unii Europejskiej”. – „Musimy ją kontrolować tak, jakbyśmy sami ją przeprowadzali” – powiedział Juncker.
Luksemburski premier wskazuje, że znany jest już model takiej wyprzedaży, z którego można by w tej sprawie skorzystać. Juncker przypomina niemiecki Urząd Powierniczy (niem. Treuhandanstalt), czyli niezależną agencję powołaną w 1990 roku w celu wprowadzenia na rynek majątku państwowego rozpadającej się NRD. Jego zdaniem w takiej instytucji powinno znaleźć się rzecz jasna miejsce dla przedstawicieli instytucji unijnych. - „Kraje UE są głównym sponsorem wartej 110 mld pożyczki ratunkowej dla Aten, co daje prawo wglądu w prywatyzację” – uważa szef Eurogrupy.
Premier Juncker wyraził również nadzieję, że grecka prywatyzacja obejmie znacznie więcej niż zapowiadane przez rząd Papandreu 50 mld euro do roku 2014. W podobnym tonie wypowiadał się unijny komisarz ds. walutowych Olli Rehn. 50 mld odpowiada mniej więcej 20 procentom greckiego PKB. Eksperci szacują, że greckie państwo dysponuje majątkiem wartym ok. 300 mld euro.

Źródło: http://fronda.pl/news/czytaj/tytul/komisja_europejska_chce_sprzedac_grecje_13406

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj