Masz nowoczesny telefon? Prawdopodobnie jesteś inwigilowany

Po polsku

spy-phoneNowoczesne smartfony i tablety posiada obecnie nawet ok. 20 – 30 proc. użytkowników telefonów komórkowych. Naszpikowane są one różnymi dodatkowymi programami i aplikacjami. Te użyteczne gadżety pozwalają producentom oprogramowania i różnych dodatkowych aplikacji zbierać i przechowywać dane o jego geolokalizacji. Oczywiście bez jego zgody.
Dane o użytkowniku gromadzi operator oraz dostawcy różnych aplikacji.
Przepisy nakazują operatorom telekomunikacyjnym przechowywanie informacji, które umożliwiają ustalenie, z kim i kiedy się kontaktowaliśmy, jak długo trwała rozmowa oraz z jakiego miejsca ją wykonywaliśmy (jest to tzw. retencja danych telekomunikacyjnych). Także operatorzy internetowi muszą zbierać tego typu dane.

Producenci aplikacji na smartfony gromadzą dane geolokalizacyjne o użytkowniku. Dane te pozwalają np. ustalić miejsce zamieszkania czy pracy- na podstawie powtarzających się tras przemieszczania się. Można też ustalić gdzie ktoś spędza wolny czas. W ten sposób można ustalić, z kim się spotyka, miejsca jego pobytu oraz np. czy smartfon jest włączony cały czas.

Dane te po połączeniu z innymi informacjami oraz przetwarzane przez specjalistyczne oprogramowanie mogą być wykorzystywane na rozmaite sposoby i w różnych celach. Również dla różnych służb, dane te stanowią bardzo dobre źródło wiedzy o obywatelach./BK/

Na podstawie: Dziennik Gazeta Prawna

—————————————————————————-

Ciekawostka: Po co włoskiej mafii telefon komórkowy

telefon-komorkowy-pistolet2008-11-27 Okazuje się, że telefon komórkowy to urządzenie o wszechstronnym wręcz zastosowaniu. Z jednej strony żyć bez niego nie można ale z drugiej – umrzeć też łatwo. Włoska policja zatrzymała mafiozo, który swój przerobił telefon komórkowy na… broń! Pomysłowy gangster wszystko potrafi wykombinować!

Na pierwszy rzut oka komórka nie budziła żadnych zastrzeżeń. Dopiero po uważniejszym przyjrzeniu się policjanci odkryli, że w telefonie ukryty był pistolet. Pierwszy raz zetknęli się z taką techniką. W środku było miejsce na cztery naboje kalibru 0,22 cala a rolę spustu pełnił po prostu jeden z klawiszy.

Mafiozo przewoził duże ilości narkotyków i całkiem pokaźny arsenał broni. Teraz policja sprawdza czy owa broń była jedynie prototypem, czy może już trafiła do “mafijnej produkcji”…

Źródło: http://www.nacjonalista.pl/2011/08/10/masz-nowoczesny-telefon-prawdopodobnie-jestes-inwigilowany/

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj