O tym co jemy, czyli kody na jajkach.

Po polsku

Źródło: http://www.wolnetempo.pl/2011/02/kody-na-jajkach.html

Niedawno oglądałem w telewizji program kulinarny, w którym prezenterki pokazywały potrawy z jajek. Przy okazji wspomniały o kodach na jajkach, które przyjmują na pierwszym miejscu wartości od 0 do 3. Postanowiłem to sprawdzić szczególnie, że twierdziły, iż te z 0 są najlepsze, a te z cyfrą 3 nie powinny być spożywane przez ludzi.

Szybko poleciałem do lodówki. Zawsze braliśmy jajka „ze średniej lub wyższej półki” więc pomyślałem, że nie powinno być źle. Najpierw otworzyłem opakowanie, których cena w hipermarkecie należała do średniego pułapu. Spodziewałem się tam kodu rozpoczynającego się od 1 lub 2. Ku mojemu zaskoczeniu ujrzałem 3.

a41

Następnie sprawdziłem „droższe” opakowanie. Tu po poprzednim rozczarowaniu spodziewałem się 1, ale niestety na skorupce zobaczyłem 2. Postanowiliśmy, że przy najbliższym pobycie w Biłgoraju zaopatrzymy się w świeże wiejskie jaja.

a42

Tak też zrobiliśmy. Jaja te miały zupełnie inny zapach i smak. Przy nich te z hipermarketu po prostu śmierdziały. Ich skorupka była delikatna i krucha. Po latach mieszkania w Warszawie zapomnieliśmy jak wygląda zdrowe wiejskie jajko od kury biegającej wolno i karmionej ziarnem Myślę ze teraz regularnie będziemy przywozić wiejskie jajka z Biłgoraja.

Przy okazji sprawdziliśmy co oznaczają poszczególne cyferki.

0 – chów ekologiczny (kura hodowana w tradycyjny sposób, z wolnym wybiegiem, na świeżym powietrzu, karmiona ziarnem);
1 – chów wolnowybiegowy (kura hodowana w warunkach częściowo otwartych – z reguły zamyka się kury na noc, karmiona paszami);
2 – chów ściółkowy (kura hodowana w zamkniętych pomieszczeniach, halach, może swobodnie poruszać się);
3 – chów klatkowy (kura spędza całe życie zamknięta w klatce, bez możliwości obrócenia się).

Źródło: http://stopsyjonizmowi.wordpress.com/2011/08/15/kody-na-jajkach/

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj