Zbrodnie Turków na Cyprze

Po polsku

inwazja-turecka-na-cyprzeOdzyskany został tajny raport Rady Europy dotyczący tureckich zbrodni na Cyprze, jakie miały miejsce podczas inwazji w 1974 roku.
W raporcie udokumentowane zostało systematyczne i zakrojone na szeroką skalę łamanie praw człowieka przez armię turecką, dokonane na greckich Cypryjczykach, m.in. gwałty i zabijanie tysięcy mieszkańców w celu wymuszenia masowego exodusu i czystek etnicznych w północnej części wyspy. Turcja nigdy nie została rozliczona z tych aktów okrucieństwa i wbrew wszelkim zasadom prawa międzynarodowego czerpie korzyści z agresji z 1974 roku, m.in. z istnienia tzw. Tureckiej Republiki Północnego Cypru.
Fragmenty raportu:
„The Sunday Times (Londyn, 23 stycznia 1977) zabezpieczył kopię tajnego raportu Komisji Europejskiej, w którym Turcja oskarżona została o naruszenie kilku paragrafów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Gazeta opublikowała na pierwszej stronie skierowane do rządu w Ankarze oskarżenie o morderstwa, gwałty i rozboje dokonane przez armię turecką na Cyprze w czasie inwazji w 1974 roku i później. Wydaniu gazety towarzyszył dodatek zatytułowany „Okrucieństwa Turcji: Co zawiera tajny raport”.”
„Mimo oburzenia i protestów rządu tureckiego, gazeta opublikowała fragmenty raportu dokumentujące zabójstwa i egzekucje cywilów (mężczyzn, kobiet i dzieci), systematyczne gwałty na kobietach i dziewczynkach w wieku od 12 do 71 lat, zmuszanie kobiet i dziewczynek do prostytucji, systematyczne torturowanie ludności (także kobiet, dzieci i emerytów) oraz planowe łupienie domów i pomieszczeń biurowych należących do greckich Cypryjczyków zamieszkujących teren okupowany przez Turków.”
Organizacja The Movement of Freedom & Justice na Cyprze zabezpieczyła pełny tekst tajnego raportu Komisji Europejskiej dotyczącego tureckich okrucieństw na Cyprze, który powinien stać się biblią dla rządów Cypru i Grecji w sporze z Turcją trwającym od 1976 roku.

Źródło: http://wolnemedia.net/wiadomosci-ze-swiata/zbrodnie-turkow-na-cyprze/

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj