POUCZENIE O MODLITWIE świętego starca Hieronima z Eginy (+1966)

Po polsku

eginaPrzedstawiam Wam tekst o modlitwie świętego starca Hieronim z Eginy. Ów starzec nie uznał wprowadzenia nowego cerkiewnego kalendarza w Grecji i był związany z ruchem na rzecz zachowania Tradycji Cerkwi Prawosławnej i przynależał do Greckiej Cerkwi Prawosławnej zachowującej cerkiewny kalendarz.

+ + +

Posiadasz gorliwą chęć czy nie, modlitwy nie przerywaj i nie lekceważ. Jest wiele przyczyn, aby nie przerywać modlitwy. Staraj się także mieć chociażby maleńką łezkę każdego wieczoru.
-Nie spędzajcie dnia bez modlitwy, a modlitwy nie mówcie bez łez.
-Zmuszajcie się do modlitwy i pomnażajcie ją. Czytajcie modlitwy wyznaczone przez Cerkiew, tzn. modlitwy poranne i wieczorne, kanon do Bogurodzicy itd. Czytajcie je z książek, lecz niekiedy na krótko pozostawcie te książki. To znaczy, na osobności rozmawiajcie z Chrystusem swoimi słowami. Z serca mówcie Mu, prosto tak jakby byłby On przed wami:

„Ojcze mój, zgrzeszyłem, nie spędziłem dnia duchowo, a zajmowałem się jedynie codziennymi, życiowymi sprawami. Osądziłem, dużo rozmawiałem, śmiałem się, dużo piłem, nie modliłem się. U mnie jedynie słabość i upadki. Przebacz mi Boże…”

-Tak mówcie i wtedy pożałuje was Chrystus i pośle wam łzy. I trzeba, aby przyszły łzy modlitwy, dlatego, że one dadzą wam siłę i radość. Te łzy odganiają smutek (ros. skorb).
-Jeśli nie pracujesz, to wynagrodzenia nie otrzymasz. Tak i bez trudu, bez starania się, bez  zaangażowania  się, bez modlitwy, dary Boże nie przyjdą i nie skosztujesz świętych duchowych owoców.
-Koniecznym są łzy, modlitwa i czysta dusza. Dzień prawidłowo i duchowo nie spędzony – łez nie będzie.
-Jeśli przejdziesz przez dzień, nie poczuwszy Chrystusa w swoim sercu w czasie modlitwy, czytaniu Psałterza, Ewangelii i temu podobnych, to uważaj taki dzień za stracony!
-Proś za łzami, jak św. Maria Magdalena, i mów: „Chrystusie mój! Nie pozostawiaj mnie! Chrystusie mój nie porzucaj mnie. Chrystusie mój najsłodszy, nie zabieraj mej duszy [z tego świata], dopóki nie stanę się całkiem Twoim!”
-Kiedy modlisz się przy użyciu czotek, to niech chociażby na jednym węzełku będzie łza. I gdy do was przyjdzie umilenije (wzruszenie) to nie mów o tym nikomu, dlatego, że jest to dar Boży – bójcie się jego stracić!

Tłumaczenie: -lMМ
czasopismo greckiego Monasteru śww. Cypriana i Justyny, Fili, Ateny – „Αγιος Κυπριανος” Nr 305, listopad-grudzień, 2001 r., str. 96.

Źródło: http://prawoslawnypartyzant.wordpress.com/cerkiew/swieci-ojcowie/pouczenia/pouczenie-o-modlitwie-swietego-starca-hieronima-z-eginy-1966/

Icons by N.Design Studio. Designed By Ben Swift. Powered by WordPress
RSS Zaloguj